Musluktan su az akıyor ? ama komşunun ki normal neden olabilir veya musluklardan birtanesinden daha az su akıyor sorunu ile karşı karşıya da olabilirsiniz.

Anlatımımızda diğer dairelerde suyun normal aktığını sizin dairenizde az olduğunu düşünürsek buna göre açıklama yapacağız , binada genel olarak su tanziği az ise sebebi İski şebeke borusunda arıza olabilir,bina ana emniyet vanası bozuk olabilir, bina ana kolon su borusunda darboğaz yada hata olabilir.şimdi daireye suyun az gelmesinin nedenlerine değineceğiz.

Su tesisatındaki tıkanıklık

Sizin dairede musluktan su az akıyor ve diğer dairelerde herşey normal ise ilk olarak bakılması gereken yer daire vanasıdır vanada sıkışma yada vananın iç mekanızması görevini yapamıyor olabilir ardından su saati sökülüp sayaçta birleşik bulunan çekvafta sıkışma varmı yada saatin pislik tutucu süzgecinde tıkanma varmı bakılmalı herşey normal sorun devam ediyorsa; Daire tesisatı plastik boru ise yapım aşamasında borular ısıtıcı bir makina ile kaynak edilerek birbirine eklenir kaynak olayı hassas bir iştir boru gereğinden fazla makinada beklediğinde erimeden dolayı borunun ucu bükülür yada suyun geçebilmesi için çok az boşluk kalır ve şebekeden gelen ufak bir çapak borunun tıkanmasına neden olabilir kontrol edilmeden tesisat döşenip yapılırsa bu sorun o bölgedeki zemin döşemesini kalebodur fayans vs kırmadan kesinlikle yapılamaz boruda daralma olduğundan açılsada ilerde yine tıkanacaktır fakat biz ve bizim gibi firmalar arızanın yeri noktsal olarak tespit edebilir böylece arıza en az hasarla onarılır. Aynı şekilde borular demir yada galvaniz olabilir demir borular yıllar geçtikçe paslanır ve kireçlenmeninde etkisiyle iç çapları daralır plastik borularda yapım hatası olmadığı sürece kireçlenmeden dolayı çap daralması olmaz. Bu durumlarda bir ihtimal herangi bir musluğu açık bırakın ve yapıda duvar ve yerleri dinleyin döşenen boru derin zeminde değilse tesisattın sorun olabilecek noktasından fısıltı yada su sesi gelebilir.

Sıcak su tesisatı tıkanmış olabilir

Tesisat boruları döşenirken kaynak yapan tesisatçının boruyu fazla ısı vermesi ve bastırması sonucunda borunun ağzı büzüşebilir. Buda suyun dar olan noktadan geçmesi zor olmasından dolayı musluktan az akmasına neden olur. Musluktan su az akıyor olmasının sebeplerinden biride boru içine kaçırılan herhangi bir cisimden, contadan, inşaat atığından kaynaklanmaktadır. Bu durumda da aynı şekilde musluktan su az geliyor olacaktır. Musluk açıldığı anda su çok geliyor sonradan azalıyorsa da bu sebeptendir.  Çözüm Merkezi tesisat firmamız içerisine bir cisim kaçmış olan tesisatların sorununu kırmadan halleder. Ancak kaynak işlemi sırasında boru daraldıysa o kısım kırılıp boru onarılmadan sorun çözülmez. Fakat nerede kaynak hatası olduğunu bulmamız çok zordur. Su kaçağı tespit cihazı ile tıkanan boruyu bulma işlemini yapan firmamız arızalı noktayı da kırmadan bulabilir. Bu sayede bir sürü fayans kırıp tıkalı boru aramak zorunda kalmazsınız. İşiniz tek fayansta ya da iki fayansta çözülür. Sıcak su az akıyorsa kırmadan önce bir kez daha düşünün.

 

musluktan su az akıyor

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTIKLA ARA 0533 355 94 93