Su tesisatların en büyük sorunlarından birisi su kaçağı problemleridir. Bu sorun herhangi bir nedenden dolayı kaynaklanabilir. Evde yapılacak bir tadilat ya da eskimiş borular bu kaçağa sebep olabilir.Açık alanlarda kullanılan tesisatlardaki su kaçağı ise genelde hava koşulları yüzünden meydana gelir. Tarla sulama sistemleri soğuktan etkilenebilir ve borular patlayabilir.

Böyle durumlarda geleneksel yöntemler biraz pahalıya patlayabilir. Çünkü eski yöntemlerde genelde kaçağı bulmak için kırma ya da kazma işi gerekir. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için deneyimli su tesisatçısına başvurulmalıdır. Yeni nesil yöntemleri kullanan tesisatçılar kaçak bulma konusunda son derece başarılıdırlar. Kullandıkları teknolojik cihazlar sayesinde kaçağı nokta atışı yapmış gibi bulabilirler. Aynı zamanda herhangi bir tadilat masrafı da gerektirmez.

Evlerdeki su kaçağının tespitinde özel bir cihaz kullanılır. Bu cihaz insan kulağının duyamayacağı sesleri artırarak duyulmasını sağlar. Bir tane mikrofon ve kulaklığı sahiptir. Su borulardan geçerken bir ses çıkarır ve bu sesin duyulması neredeyse imkansızdır. Kaçağın olduğu bölgede bu ses değişir. Uzman kişi kulaklığı takar ve mikrofonu tesisatın üzerinde gezdirmeye başlar. Kaçağın olduğu bölgede ses değişeceği için rahatlıkla kaçağı tespit eder. Tespitten sonra gerekli müdahale yapılır ve gereksiz tadilat masrafına da gerek kalmaz. Geleneksel yöntemlerde ise öncelikle suyun dışarı vurduğu nokta kırılır. Ama kaçak burada olmayabilir ve sonra başka yerlerinde kırılması gerekir. Bu hem ortamda kirliliğe sebep olur hem de tadilat masraflarını neredeyse üçe katlar.

 
Açık alanlarda bu cihazı kullanmak imkansızıdır. Dış ortamda ses fazla olacağından suyun sesi duyulamaz. Bu noktada devreye detektörlü dinleme cihazı girer. Aynı şekilde sesin farklılaştığı bölgede cihazın sesi değişir. Örneğin bir tarla da sulama sisteminde kaçak var. Bu cihaz sayesinde tarlanın hiçbir yerini kazmadan kaçak tespit edilir ve gerekli müdahale yapılır. Geleneksel yöntemlerde iş bu kadar kolay olamaz. Öncelikle tarlanın belli noktalarının kazılması gerekir. Bu da gereksiz iş gücü ve maliyet ihtiyacı gerektirir. Yeni nesil cihazlarla kolaylıkla su kaçağı kaçağı tespit etmek için işinin eri güvenilir tesisatçıları başvurulması gerekir. Sıradan bir tesisatçı da bu denli teknolojik aletler bulunmayabilir.

Bir cevap yazın

Call Now ButtonTIKLA ARA 0533 355 94 93